“Bizi adımızla çağırmak, bizi görmek bu şiddetin çözümünün ilk parçası olabilir”

170

Türkiye’de şiddetin her türlüsüyle en fazla yüz yüze gelen kesimlerin başında trans bireyler geliyor. Trans bireylerin uğradığı şiddetin en belirgin özelliği ise görünür olmaması. Herkesin bildiği ama hiç kimsenin görmediği yoğun bir şiddet… Toplumda egemen olan cinsiyet normlarına uymayanların karşılaştığı şiddet biçimlerini 11 yıldır trans, 10 yıldır seks işçisi olarak hayatını devam ettiren Oya YILDIZ ile konuştuk.

Ayrıntı Dergi: Kendini tanıtır mısın?

Oya Yıldız: Oya ben. 27 yaşındayım. 10 yıldır seks işçisiyim. 16 yaşında seks işçiliğine başladım. Seks işçiliğine isteyerek başlamadım. O dönem annemle babam ayrılmıştı. Annem bir tarafa babam bir tarafa gittiği için ortada kaldım. Evim yoktu. O yüzden ne yapacağımı bilemedim. O dönem tanışma siteleri vardı. İlk evinde kaldığım trans arkadaşla orada tanışmıştım ve onun evinde kalmaya başlamıştım. Evinde kalmaya başladıktan bir süre sonra beni zorla müşterilere satmaya başladı ve beni evinde alıkoydu. Hem psikolojik hem de fiziksel şiddete maruz kaldım bu bir yıl boyunca. O evden kaçmak istedim ama ilk girişimimde kaçamadım, ikincisinde kaçabildim. Beni ilkinde kapıda yakalamıştı. İlk girişimimde inanılmaz bir şiddete maruz kalmış olmama rağmen tekrar denedim kaçmayı. Bir gün kuaföre gittiğinde bu kez kapıyı kilitlememişti. Ben de bu fırsatla kaçtım. Daha önce tanıştığım birisi vardı, onun yanına gittim. Tam kurtuldum derken bu sefer de bir travesti barına satıldım. Bu barda konsomatrislik yaptım bir süre. Daha sonra Demet adında bir transla tanıştım. Çok iyi bir insandı Demet anne. Belli bir süre onda kaldım. Demet anne beni evime dönmek için ikna etti. Benim bu âlemlere uygun bir kız olmadığımı o da biliyordu ve zaten bunu bana tekrar hatırlattığı için annemin evine dönmeye karar verdim. Döndüm ama o zaman da annem tekrar evlenmişti ve babalığımdan sürekli psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalıyordum daha da kötüsü kendim olamıyordum o yüzden mecbur döndüm tekrar seks işçiliğine. 

---Değerli okuyucumuz, bu yazının devamı erişime kısıtlanmıştır. Yazının tümüne ulaşmak için lütfen dergimizi edininiz.---