Popülizmin Yükselişini Körükleyen Yeni Küresel Sınıf ‘Prekarya’ ile Tanışın

Popülizmin Yükselişini Körükleyen Yeni Küresel Sınıf ‘Prekarya’ ile Tanışın

379
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Geçtiğimiz Kasım ayında kaleme alınan ve Guy Standing’in küresel kapitalizmin modern işçilere etkilerini araştıran üç bölümden oluşan serisinin ilki olan bu makalenin orijinaline şu adresten ulaşabilirsiniz. https://www.weforum.org/agenda/2016/11/precariat-global-class-rise-of-populism

Küresel bir dönüşümün ortasındayız. Bu dönüşüm ile beraber küresel piyasa ekonomisinin sancılı inşa sürecini yaşıyoruz. Bu sürecin, finansçılar ve rantiyeciler tarafından hükmedilen başlangıç evresi, yeni bir küresel sınıfın meydana çıkışına şahit oldu: prekarya.

Dönüşüm 1980’lerde açık liberal piyasalar kurma vizyonu ile başladı. Bu süreçte daha az dikkat çeken strateji ise, piyasaya karşıt olan toplumsal dayanışma kurumlarının dağıtılmasıydı. Bu strateji ile beraber işçi sınıfının pazarlık etme gücü zayıfladı.

Çin ve diğer yükselen ekonomilerin dünya işçi piyasasına katılımıyla, emek arzına 2 milyar yeni işçi eklenmesi önemli bir gelişmeydi. Bu işçiler, evvelinde OECD ülkelerindeki işçilerin beşte biri oranında kazanmaya alışıktılar. Yükselen ekonomilerde verimlilik daha hızlı bir şekilde arttırılabilir olduğundan, o zamandan beri tüm OECD ülkelerindeki işçi ücretlerinde aşağı yönlü bir baskı oluştu.

!!!Bu Yazının İçeriği Kısıtlanmıştır, Ayrıntı Dergi'yi Kitabevlerinden Edinebilirsiniz...!!!
Abonelik ve eski sayılara ulaşmak için tıklayınız.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.