Sol Melankoliye Direnmek

-
99

Her dönemde yapılması gereken, geleneği, ona baskın çıkmak üzere olan konformizmin elinden bir kez daha kurtarmak için çaba sarf etmektir…. Geçmişteki umut kıvılcımını canlı tutma yeteneği, yalnızca düşman galip geldiğinde ölülerin bile bu yenilginin etkisinden kurtulamayacağını bilen tarihçide olacaktır. (Walter Benjamin, “Tarih Felsefesi Üzerine Tezler)

Kültürel kuramcı Stuart Hall’a göre son yirmi yıldır yaşadığımız “Sol’un krizi” ne sol aktivistler veya akademik çevreler arasındaki bölünmelerden ne de sağın kitleleri kandırması ya da zengin mali kaynaklara sahip olmasından kaynaklıdır. Aksine Hall, bu krizin tam olarak Sol’un zamanın ruhunu kavrayamamasından, bu ruha uygun siyasal bir eleştiri ve ahlaki-siyasal bir vizyon geliştirememesinden kaynaklandığını söyler. Thatcher ve Reagan tarafından temsil edilen Sağcı siyaset, Hall’a göre bu krizin nedeni değil bir semptomu olduğu gibi, Sol’un kültürel siyaset karşısındaki kibirli ve şüpheli tavrı da sarsılmaz ilkelere sahip olmasından kaynaklı değil bu ilkeleri değiştirmeye dair çağdışı fikirleri, korkuları ve endişelerinden dolayıdır.

---Değerli okuyucumuz, bu yazının devamı erişime kısıtlanmıştır. Yazının tümüne ulaşmak için lütfen dergimizi edininiz.---