Hindistan’da Çiftçi Eylemleri (Burak GÜREL ile Söyleşi)

Yunus YÜCEL: Çiftçi eylemlerini tartışmaya başlamadan önce devlet ve sınıflar arasındaki ilişkilerin mevcut durumu hakkında bir soru sormak istiyorum. Modi yönetiminin sınıfsal yapısını nasıl kavramsallaştırıyorsunuz?

Burak GÜREL: Narendra Modi’nin liderliğini yaptığı, 2014’ten bu yana iktidarda olan Hindistan Halk Partisi (Bharatiya Janata Party, BJP) faşist bir parti. 1925’ten bu yana varlığını sürdüren Ulusal Gönüllü Örgütü (Rashtriya Swayamsevak Sangh, RSS) adlı paramiliter faşist hareketin yasal partisi konumunda. RSS kurulduğu dönemde Avrupa’da yükselmekte olan faşist hareketlerden ilham almıştı. RSS’nin baş ideologlarından Madhavrao Sadashivrao Golwalkar, Nazilerin Yahudilere yaptığının aynısının Hindistan’da Müslümanlara yapılmasını açıkça savunuyordu. RSS bağlantılı bir militan, Müslümanlara çok taviz verdiği, Pakistan’ın kuruluşunu engelleyemediği gerekçesiyle Hindistan bağımsızlık hareketinin önderi Mahatma Gandhi’yi 1948’de öldürmüştü. RSS-BJP çizgisi, öteden beri Hindu dinine mensup üst-orta sınıfların ve kastların çıkarlarını temsil ediyor. Bu hareket, paramiliter örgütleri aracılığıyla laiklere, komünistlere ve dini azınlıklara karşı bugüne değin sayısız kanlı saldırılar, katliamlar yaptı. Müslüman azınlık, Hindistan’ın en yoksul gruplarından biri konumunda. Buna rağmen, 1960’lardan itibaren Müslümanların içinden de orta ölçekli sanayiciler ve tüccarlar çıktı. Hindu şovenisti patronların desteklediği faşist militanlar, çok sayıda Hindu yoksulu seferber ederek bu Müslüman burjuvalara da saldırdılar.

---Değerli okuyucumuz, bu yazının devamı erişime kısıtlanmıştır. Yazının tümüne ulaşmak için lütfen dergimizi edininiz.---

Ayrıntı Dergi'yi büyük kitapçılardan ve online olarak BURADAN SATIN ALABİLİRSİNİZ.