Malibu’nun Yanmaya Terk Ediliş Dosyası

California’nın yerel ekosistemlerinin büyük bir bölümü alev almaya başladı. Modern yangın söndürme tekniği, feci yangınlara neden olan yakıtlar açığa çıkarıyor. Öyleyse insanlar neden yangın kuşağında yeniden yapılaşmakta ısrar ediyor?

“Elbette burada binlerce ev yükselecek. Birçok tepeninse kaleleri olacak.”

John Russell McCarthy, These Waiting Hills (1925)

Ağustos sonu ile ekim başı arası dönem, Los Angeles’ta cehennem sezonudur. Sıcaklık dalgaları Wilshire Bulvarından yükselirken şehrin merkezi genellikle sarı ve keskin bir dumanla örtülü olur. Klimalı gökdelenlerin dışında kalan evsizler, çaresiz bir halde bulabildikleri her gölgeye sığınmaya çalışır.

Harbor otoyolu boyunca uzanan Westlake mahallesindeki –Los Angeles’ın İspanyol bölgesi– aşırı kalabalık ve bakımsız yerleşimler tahammül edilemez fırınlardır. Ufacık odalarında bunalan göçmen aileler kendilerini yangın merdivenlerine, verandalara ve kaldırımlara atarlar. Kaygılı anneler suyla bebeklerinin alnını silerken gözleri dumandan yanan daha büyük çocuklar, sokak satıcılarının aromalı kar helvaları, paletaslar için mızıldayıp dururlar. Hapishane ürünü ürkütücü pazulara ve sırtlarında duvar resmi büyüklüğünde Guadalupe Bakiresi dövmelerine sahip kimi üstü çıplak, genç adamlar da dükkan tentelerinin gölgelerini işgal ederler. Erimiş asfalt ve betondan oluşan yüzlerce hektarlık alanın içerisinde çimenler ya da ağaçlar şöyle dursun neredeyse tek bir ot bile bitmez.

---Değerli okuyucumuz, bu yazının devamı erişime kısıtlanmıştır. Yazının tümüne ulaşmak için lütfen dergimizi edininiz.---

Ayrıntı Dergi'yi büyük kitapçılardan ve online olarak BURADAN SATIN ALABİLİRSİNİZ.