“Asıl, Mutlak ve Feshedilemez” ya da Polis Erki Hakkında Konuşurken Neden Bahsediyoruz?

“Düzen! Guizot’nun savaş narası buydu. Düzen! diye bağırdı Guizotcu Sebastiani Ruslar Varşova’yı ele geçirdiği zaman. Düzen! diye haykırdı Fransız Ulusal Meclisi ve cumhuriyetçi burjuvazinin kaba yankısı olan Cavaignac. İşçilerin bedenini parçalayan makineli tüfekler de Düzen! diye gürlüyordu.” (Karl Marx, “Haziran 1848 Yenilgisi”)

“Bomba atıyorlar” diye bağırıyor yerel bir şarkıcı. “Bomba atıyorlar”. Ve diğer taraftan bizi sıkıştırıyorlar. Ateş ediyorlar mı? “Hayır, ateş etmiyorlar,” diyor bir başkası: “Biber gazı atıyorlar.” Burası 2014 yılı ağustos ayında Ferguson, Missouri ve bu yaşananlar polisin Michael Brown’u öldürmesini protesto edenler ile polisler arasındaki karşılaşma anında gerçekleşiyor. Washington Post’un aynı ayın 14’ünde yayınlanan sayısında yer alan bu kısa diyalogda geçen “biber gazı” konusu ise son yıllarda polise dair raporlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor.[1] Biber gazı demokrasi yanlısı göstericilere karşı Bahreyn ve Mısır’daki Tahrir Meydanı’nda; Gezi Parkı protestocularına karşı İstanbul’da ve Occupy protestocularına karşı Hong Kong ve pek çok Amerika Birleşik Devletleri eyaletinde; seçim reformu isteyenlere karşı Uganda’da; eğitimde reform isteyen öğrencilere karşı Santiago’da; yoksulluk karşıtı göstericilere karşı Rio de Janeiro’da; bir oyun parkının yıkılmasını protesto eden çocuklara karşı Nairobi’de; yakıt desteği talep edenlere karşı Nijerya’da; Budist rahiplere karşı Tayland’da; İsrail Güvenlik Güçleri kontrolündeki işgal edilmiş topraklardaki Filistinlilere; Kaşmirli öğrencilere karşı Srinagar’da; Bisiklet Turu sırasında gösteri yapan çiftçilere karşı Fransa’da ve çok sayıda mahkuma karşı ABD hapishanelerinde kullanıldı. Listeyi uzatmak mümkün ve fakat şu çok açık ki biber gazı devletler için oldukça popüler bir silah durumunda.

---Değerli okuyucumuz, bu yazının devamı erişime kısıtlanmıştır. Yazının tümüne ulaşmak için lütfen dergimizi edininiz.---

Ayrıntı Dergi'yi büyük kitapçılardan ve online olarak BURADAN SATIN ALABİLİRSİNİZ.